
Големият лов на растения 2022/2023 год.
През учебната 2022/2023 г. по проект „Големият лов на растения“ бяха осъществи дейности, както в изпълнение плана на детската градина, така и по плана на методическото обединение Околен свят. По време на изпълнение на дейностите у децата се формираха трайни знания, умения и положително отношение към природата и околния свят, осведомеността за биоразнообразието, като понятие и видове.
Изпълнихме Стъпка 2 от графика на проекта, която следваше да използваме въпросниците за изследване на осведомеността на децата.
Анализ на въпросниците: Чрез въпросните се установи, че по малко от 10 % от анкетираните деца знаят какво означава термина „ Биоразнообразие“, а по малко от 40 % са чували този термин. При изследването на 5-6 и 6-7 годишните деца се забеляза висок процент (около 60%) - децата познават растителните видове от анкетата. Изследваните деца на 80% назоваха правилно животинските видове от картинките.
Осъществени дейности:
- Изготвихме заедно с децата- карта на двора на учебното заведение с отразени основните растителни видове, които се срещат в него.
- Стъпка 3 /„Действие”/ мерки и дейности за увеличаване на знанията на децата за биоразнообразието, като понятие и за видовете, върху които се фокусираме в проекта- презентации, изложби, образователни филмчета.
- Разнообразието на зеленчуците и тяхната полза и съхранение- приготвяне на туршия.
- „Могат ли растенията да лекуват?“- значението на билките; тяхното разнообразие, външни белези и свойства. Приготвяне на липов чай.
- Опит с леща (наблюдение на растеж).
- Засаждане на разсад на зеленчуци и билки и отглеждане на „Чичко Тревичко“.
- „21 март- Световен ден на гората“- всички групи се включиха с гледане на образователни видеоклипове и презентации; рисуване на рисунки; изложба.
- Малки орнитолози
- „20 май- Световен ден на пчелите“